JUDGES / BEIRNIAID

HORSES / CEFFYLAU
Shires & Decorated Heavy Horses     Mr Robert Jones, Llanfihangel y Pennant
Welsh Section C & D     Mr Wynford Higgins, Pontlliw, Swansea
Welsh Section A     Mrs J Devenney (Julmar Stud)
Welsh Section B & Welsh Part-Breds     Mrs J Devenney (Julmar Stud)
Riding Ponies     Mrs Gwyneth Jones, Llandyssil, Montgomery
Mixed Mountain & Moorland     Tanya Baldwin, Llangammarch Wells
Coloured/Spotted Section     Mrs Gwyneth Jones, Llandyssil, Montgomery
Ridden Hunters     Mrs Gwyneth Jones, Llandyssil, Montgomery
Shetlands     Miss A Francis, Ponthirwaun, Cardigan
Working Hunters     Mrs Niki Owen, Cefn Coch
Driving Classes     Tanya Baldwin, Llangammarch Wells
Young Handler     Mrs Philippa Waterfield

    CATTLE / GWARTHEG
Beef Classes     Mr Aled Roberts, Llanrhaeadr YM
Limousin     Mr Brian Griffiths, Kerry
Any Native Beef Breed     Mr Steve Smith, Castle Caereinion
Charolais     Mr Brian Griffiths, Kerry
Any other Continental Beef Breed     Mr Brian Griffiths, Kerry
Championship     Mr Leslie Evans, Llanfair Caereinion

SHEEP / DEFAID  
Suffolk     Mr Terry Evans, Berriew
Texel     Mr Terry Evans, Berriew
Mules & Blue Faced Leicester     Mr Emyr Jones, Llwydiarth
Welsh Hill Speckled Face     Mr Tom Bebb, Llanfair Caereinion
Hardy Crossbred     Mr Emyr Pughe, Cemmaes
Beulah     Mr Emyr Jones, Llwydiarth
Badger Face     Mr G Davies, Llanddewi Brefi
White Welsh     Mr Tom Tudor, Llanerfyl
Any other Hill Breed     Mr Tom Tudor, Llanerfyl
Any other Continental Breed     Mr Aled Roberts, Llanrhaeadr YM
Any other Lowland Breed     Mr Tom Tudor, Llanerfyl
Balwen     Mr G Davies, Llanddewi Brefi
Butcher’s Lambs     Mr Aled Roberts, Llanrhaeadr YM
Best Group of Three & Supreme Champion     Mr J Yeomans, Adfa

DOGS / CWN  
Julie Siddons, Llanidloes

ARTS & CRAFTS / CELF A CHREFFT
Needlework & Craft     Mrs Eluned Davies, Cyfronydd
Art     Mrs Llinos Evans, Llangadfan
Photography     Carys Mair Jones, Llangadfan
Design & Technology/Woodwork     Mr Chris Gethin

COOKERY / COGINIO     
Open Classes & Preserves     Mrs Mavis Jones, Newtown
Local & Under 26 Classes     Mrs Ann Watkin-Jones, Dolanog
Children’s Classes & Specials     Mrs Rhiannon Morris, Foel

HORTICULTURE / GARDDWRIAETH 
Vegetables     Mr David Gethin, Forden
Flowers     Mr John Powell, Churchstoke
Floral Art     Mrs Margaret Carey, Welshpool

  © 2019 Llanfair Caereinion Show Website production by Graham Ives